Vaginitis je latinska riječ koja se koristi za različite poremećaje koji uzrokuju upalu ili infekciju vagine.
Vulvovaginitis je izraz koji se koristi za upalu vagine i vulve ( vanjskog ženskog spolovila). Uzroci vulvovaginitisa su razni: bakterije, virusi, kontaktna upala nakon korištenja krema, sprejeva ili se ponekad mogu prenijeti uzročnici putem spolnog odnosa. Pojavi simptoma dosta doprinosi nizak nivo estrogena kao i suhoća vagine.
Najučestaliji tipovi vaginitisa su:
- Vaginitis uzrokovan Candidom ( gljivični vaginitis)
- Bakterijska vaginoza
- Vaginitis uzrokovan patogenom Trichomonas vaginalis
- Chlamydia ili Gonorrhea
- Virusni vaginitisi ( herpes kao uzročnik)
- Ne-infekcijski vaginitisi
- Atrofični vaginitis
Svaki od ovih uzročnika pravi različite simptome i nelagodu a nerijetko i nemamo značajnijih simptoma. Pronalazak uzročnika često zna biti izazovan i za iskusne kliničare jer se često radi o udruženoj infekciji sa više uzročnika. Simptomi vaginitisa mogu se prikazati i kroz probleme sa urinarnim sistemom pogotovu ako se radi o bakterijskom uzročniku. Tegobe sa mokrenjem i analiza urina pokažu prisustvo bakterija u urinu, nalaz ne mora primarno ukazivati da se zaista radi o urinarnoj infekciji. Iskusan kliničar će uzimanjem anamnestičkih podataka proširiti dijagnostiku i na spolni sistem. Nikada po svom izboru ili bez daljnje dijagnostike ne uzimati antibiotsku terapiju jer često može dovesti do intenziviranja tegoba.
Zbog čega se razvijaju simptomi vaginitisa ili vulvovaginitis-a ?
Zbog promjene PH vagine dolazi do umnožavanja jednog od najučestalijih uzročnika vaginitisa a to je Candida ili bakterijski uzročnik ( Gardnerella vaginalis ). U normalnoj flori vagine Candida i Gardnerella se mogu nalaziti u vagini, povećana koncentracija navedenog uzročnika dovodi da infekcije.
Paraziti, bakterije i virusi se mogu prenijeti i spolnim putem. Zavisno od mehanizma prenosa (oralnim putem, spolnim putem, analnim putem) mogu izazvati raličite simptome kod oba partnera.
Produkti za higijenu koji imaju hemijske iritanse mogu izazvati vulvovaginitis. Losioni, dezodoransi, kreme, deterđenti mogu izazvati i pospješiti simptome.
Promjena spolnih hormona, pogotovu nizak nivo estrogena dovodi do pojave i intenziviranja ovih simptoma.
Ono što često zabrinjava pacijentice a to je da li je vaginitis zarazan? Jeste zarazan ako se radi o spolno prenosivim uzročnicima. HPV ( Humani papilloma virus), Gardnerella, Trichomonas vaginalis, a koji se prenose sa osobe na osbu tokom sexualnog odnosa. Nazaštićen spolni odnos sa različitim partnerima doprinosi prenosu i širenju uzročnika vaginitisa. I pored svega navedenog vaginitis ne spada u spolno prenosive bolesti jer pored spolno prenosivih uzročnika vaginitisa imamo i ne –infektivni vaginitis, atrofični i vaginitis koji nije vezan za spolno prenosive uzročnike.
Kako se vaginitis dijagnostikuje?
Medicinski expert će uzeti detaljne anamnestičke podatke, pogledati medicinsku historiju pregleda, obaviti neophodne preglede i uzeti bris i odrediti PH vrijednosti vagine. Uzorak se analizira u laboratoriji, sa detaljnom analizom i izolacijom uzročnika. Tek nakon toga se možemo približiti uspostavljanju dijegnoze.
Koji je pravilan tretman vaginitisa ?
Ključ za pravilan tretman vaginitisa je uspostavljane pravilne dijagnoze što uvijek nije lako s obzirom da simptomi vaginitisa se mogu pojavljivati u više formi. Prilikom pregleda i u razgovoru sa ljekarom detaljno navedite koje simptome osjećate, izgled i konzistenciju sekreta u vagini koji ste primjetili i eventualno promjenu mirisa. Nikada sami ne tretirajte simptome jer često može biti i skuplje od odlaska ljekaru, kupovina medicisnkih preparata koje nije procijenio ljekar , često dovodi do pogoršanja simptoma ili ubrzo do njihovog vraćanja. Nikada ne prekidajte trajanje propisane terapije ako se simptomi povuku dva- tri dana nakon korištenja preparata. Ako se radi o vaginitisu u trudnoći, to zahtjeva obavezan odlazak kod ginekologa da bi se što ranije uspostavila pravilna dijagnoza i propisala pravilna terapija.
Medicinski stručnjak će posebnu pažnju morati obratiti na uzročnike virusnog vaginitisa koji mogu biti prikreveni za dijagnostiku konvencionalnim metodama. Neki visoko-rizični HPV virusi mogu izazvati kancerozne promjene na grliću maternice, stoga treba biti dosta na oprezu prilikom uspostavljanja dijagnoze i određivanja pravilne terapije. Ako se radi o spolno prenosvim uzročnicima, potrebno je uključiti u terapiju oba partnera.
Koji su riziko faktori vaginitis-a uzrokovanog Candidom ?
- Korištenje antibiotika
- Nekontroliran dijabetes ( šećerna bolest)
- Korištenje kontraceptiva
- Endokrini poremećaji
- Korištenje kortikosteroidne terapije
- Vaginalno ispiranje
Prevencija vaginitisa prije svega podrazumjeva redovno kontrolisanje kod ginekologa, izbjegavanje korištenja terapije koju nije propisao ljekar, korištenje probiotika u ishrani, izbjegavanje nošenje sintetičke i uske odjeće pogotovu prilikom vježbanja, korištenje prezervativa tokom spolnog odnosa, izbjegavanje gelova za intimnu njego koji sadrže parfeme i umjetne boje.
Prilikom pregleda kod ginekologa ako ste imali više sexualnih partnera obavezno uradite screening na STD ( spolno prenosive bolesti) i ne izbjegavajte reći sve simptome koje imate.