Papa test još nazivan i Papa bris koristimo za rano otkrivanja karcinoma (raka) grlića maternice. Spada u dio rutinskog ginekološkog pregleda, dosta je jednostvna metoda a ujedno i bezbolna , zbog toga primjenjiva kod velikog broja žena. Razvijene zemlje imaju izrađene nacionalne programe za prevenciju i rano otkrivanja karcinoma grlića maternice u kojima se tačno zna kada se izvodi Papa test i u kojem vremenskom razdoblju je obaveza svake žene da se javi na ginekološki pregled. Cilj primjene Papa brisa je otkriti lezije koje predhode nastanku raka vrata maternice (premaligne ili preinvazivne lezije) i liječiti ih na vrijeme kako se bolest ne bi dalje razvila. Pored toga, Papa bris pruža informacije o upalama i spolno prenosivim infekcijama. Treba uvijek imati na umu da Papa bris daje informacije o stanju ćelija (stanica) vrata maternice i donjeg dijela vagine koje se ne mogu vidjeti ultrazvučnim pregledom niti običnom inspekcijom.
Kada je najbolje uraditi papa test?
Svaka žena koja je postala sexualno aktivna trebala bi uraditi Papa test ako je prošlo više od godine dana od stupanja u sexualne odnose. Test je najbolje uraditi između 10.i 20. dana od prvog dana zadnje menstruacije, a nikako za vrijeme krvarenja. Dva do tri dana prije odlaska na testiranje ne bi trebalo koristiti vaginalete, kupke za ispiranje vagine, kreme a također jedan do dva dana prije testiranja ne bi trebalo imati sexualne odnose. Sve navedeno može utjecati na interpretaciju Papa testa i citologu otežati pronaležnje abnormalnih stanica.
Koliko često treba ponavljati Papa test?
Prema smjernicama Mayo clinic Papa test bi se trebao izvoditi kod žena u dobi od 21-65 godina svake tri godine. Pacijentice starije od 30 godina, prema Mayo stručnjacima, mogu raditi Papa bris svakih 5 godina ako se radi u kombinaciji sa HPV testiranjem.
Doktor vam može preporučiti i češće da radite Papa bris ako već postoje određeni rizici kao npr:
- Ako već postoji dijagnoza karcinoma grlića ili ako ste imali ranije Papa test sa abnormalnim ćelijama.
- HIV infekcija
- Oslabljen imuni sistem, upotreba kortikosteroida, chemoterapija, transplantacija organa
- Pušenje
Sa vašim ginekologom uvijek otvoreno porazgovarajte o mogućim riziko faktorima, sexualnom ponašanju, da bi zajedno mogli da donesete odluku koje je optimalno vrijeme kada se navedeni test treba ponavljati.
Kada se Papa test može prestati raditi?
U određenim situacijama može se u dogovoru sa pacijenticom i ginekologom prestati raditi testiranje:
- U slučaju ako je urađena totalna histerektomija( hirurško odstranjivanje uterusa sa grlićem) a razlog operativnog zahvata je bio nekanceroznog porijekla ( operativni zahvat radi mioma npr). Ako je navedeni operativni zahvat urađen radi kanceroznih promjena na grliću ili uterusu, Papa test i dalje treba raditi.
- Starija dob: doktori generalno preporučuju prestanak testiranja nakon 65 godina starosti, ako su predhodni nalazi bili negativni.
Papa test izvodi vaš ginekolog i traje samo nekoliko minuta. Uvođenjme spekuluma u vaginu, ginekolog prikazuje vrat maternice i drvenom špatulom i specijalnim stapićem uzima bris cervikalnih ćelija . Sama procedura je bezbolna, jedino insercija spekuluma može izazvati osjećaj blagog pritiska u donjem dijelu zdjelice (pelvisa).
Ako se radi o konvencionalnom ( klasičnom) Papa testu ćelije sa drvene špatule i štapića prenose se na stakalce ,fixiraju se alkoholom i boje posebnim metodama kako bi se mogle mikroskopski analizirati, dok se likvidni Papa test šalje bez predhodnih manipulacija u izvornom obliku kako je i uzet.Daljna obrada likvidnog Papa testa je automatizirana, nanošenje sloja stanica na predmetno staklo je automatizirano i preparat prvo prolazi kompjuteriziranu obradu prije nego ga pogleda citolog. Likvidni Papa test se služi i kompjuterskim očitavanjem preparata, kako bi se otkrile promejne na ćelijama koje je citolog možda propustio
Metodu bojenja konvencionalnog Papa testa je 40-tih godina prošlog stoljeća opisao američki naučnik grčkog prorijekla Papanicolau, prema kojem je i ostao naziv Papa test.
Literatura:
ACOG Practice Bulletin No 109. Cervical Cytology Screening. 2009.
Solomon D, Davey D, Kurman R, Moriarty A et al. The 2001 Bethesda system. Terminology for reporting results of cervical cytology.
www.mayoclinic.org