Onog momenta kada se beba rodi mlijeko je spremno u dojkama.
Tijelo žene , posebno njene grudi i psiha, pripremaju se tokom trudnoće za stvaranje mlijeka, jednako kao što je novorodjeno dijete spremno da nakon poroda prihvati dojku.
SZO preporucuje početi sa dojenjem unutar prvih pola sata poslije poroda.
U porodilištima širom svijeta postoji praksa da se beba neposredno poslije poroda stavi majci na prsa, koža na kožu. Ovo se zove bonding ili vezivanje izmedju majke i djeteta. Majčin prvi poriv je da zagrli i zaštiti svoju bebu i pomogne joj da počne sa dojenjem. Beba je u prvom satu poslije poroda budna i aktivno pokušava naći bradavicu i početi sa dojenjem (refleks traženja dojke). Kada to uspije to će biti signal i okidač za hormone dojenja a oni će pomoći da se posteljica brže odvoji od zida materice.
PRVIH PAR DANA POSLIJE PORODA
Veoma je važno da dojka bude prvo bebino iskustvo sa hranjenjem.
KOLOSTRUM je prvo proteinima bogato mlijeko koje dojena beba dobije poslije poroda. Kolostrum je mlijeko zlatno žute boje koje sadrži sve što je bebi potrebno u prvih par dana. Sastoji se od koncentrisanih hranjivih sastojaka i antitjela. Malim volumenom i velikom gustoćom kolostrum je idealno prilagodjen potrebama novorodjenčeta.Ovo mlijeko beba dobija u gutljajima i upravo je to količina koja joj je potrebna.
Novorodjenče uglavnom prespava prvi dan sa kratkim periodima budnosti koje treba iskoristiti za stavljanje na dojku. Ovaj period kada je beba uspavana i nezainteresovana za dojenje može trajati prvih par dana. Stimulisanje uspavane bebe na često dojenje najbolji je pristup. Bebu ne treba buditi iz dubokog sna, nego čekati periode laganog sna kad se primjete pokreti očnih jabučica ispod zatvorenih kapaka, pokreti rukama i nogama, pokreti ustima koji predstavljaju traženje dojke. Prvih par dana dojenje bi trebalo biti često i trebalo bi dozvoliti bebi da doji 8 do 12 puta u toku 24 sata. Ovo osigurava da beba dobije kolostrum koji joj je potreban. Često dojenje će stimulisati proizvodnju mlijeka, a samim tim obezbjediti sve što je bebi potrebno.
Ako je mama udobno smještena, a beba dobro postavljena na dojku tako da usnama obuhvati ne samo bradavicu nego i dio areole, dojenje će biti efikasno i u tom slučaju često i neograničeno dojenje neće izazvati bolne bradavice i ragade. Ovo će obezbjediti sljedeće prednosti za mamu i bebu:
- Obezbjediti će bebi kolostrum sa svim njegovim dobrobitima
- Stimulisati će konrtakcije materice koje će smanjiti krvarenje
- Spriječiti će novorodjenačku žuticu, (kolostrum ima laksativni efekat, tako da će pomoci bebi u pražnjenju prve stolice koja se zove mekonijum i bogata je bilirubinom, prije nego što dodje do njegove reapsorpcije )
- Obezbjediti će bebi da se uvježba u dojenju prije nego sto mamine dojke postanu pune mlijeka.
- Stimulisati će dojke u proizvodnji mlijeka. Bebe koje često doje gube manje na težini, brže nadoknadjuju i brže počinju dobivati na težini.
Za vrijeme prvog bebinog dana dok majka proizvodi samo kolostrum beba obično ima jednu mokru pelenu. Kako se bude povećavala količina mlijeka koju beba posisa za vrijeme narednih dana postepeno će se povecavatii broj mokrih pelena.
U narednih 24 do 48 sati kako se bude povećavala količina mlijeka promijenti će se boja i izgled bebine stolice.
Često se majci pogrešno i nekorektno sugeriše da njeno mlijeko nije dovoljno za bebu i da joj treba dodati formulu.
Kada dojenje ide dobro, voda i dodatna formula nisu potrebni ( Nylander 1991)
Dodavanje formule ne samo da je nepotrebno, nego može dovesti do zdravstvenim problema kod mame i bebe i uticati na dojenje na sljedeći način:
- Dodavanje vode prividno će zasititi bebu, smanjiće unos kalorija i bebin interes za dojku sto će doprinijeti gubitku težine.
- Dodavanje vode doprinosi pojavi novorodjenačke žutice. Studije pokazuju da što više vode dajete bebi u prvim danima veći je nivo bilirubina (Kuhr and Paneth 1982; Nicoll 1982)
- Dodavanje formule u novorodjenačkom periodu može dovesti do senzibilizacije i do alergija i intolerancije na kravlje mlijeko u toku bebine prve godine (Host 1988)
- Dodavanje suplemenata bočicom uzrokovati će probleme sa dojenjem, dovesti će do slabijeg sisanja i do odbijanja dojke. Mnogi eksperti za dojenje smatraju da bebe mogu biti zbunjene ako se pored dojke hrane i bočicom u prvim sedmicama (Neifert 1995). Ovo se dešava zato što su različiti pokreti jezika, vilice i usta za vrijeme dojenja i za vrijeme hranjenja bočicom, kod upotrebe cucli i korištenja štitnika za bradavice (Newman 1990)
- Suplementi dovode do prepunjenosti dojki jer je smanjeno vrijeme koje beba provodi na dojci. Nasuprot tome ako beba provodi više vremena na dojci smanjiti će se prepunjenost dojki (Moon and Humenick 1989)
- Dodavanje suplemenata smanjuje količinu mlijeka koju dojke proizvode. Količina mlijeka zavisi od toga kako često, koliko dugo i kako efikasno beba doji. Ako se dodaje formula razmaci izmedju dojenja će biti duži, beba će vjerovatno slabije sisati i dobivati će manje mlijeka na dojci, a samim tim će se smanjiti proizvodnja mlijeka.
- Nakon prvog dana dojenja normalno je da mama osjeća laganu nelagodu i bol
- u bradavicama na početku podoja. Ovo je privremeno i obično prestaje kada mlijeko nadodje, a bol nestaje potpuno za par dana. Osim ove kratkotrajne bolnosti dojenje ne bi trebalo da boli.
- Ako se bol u bradavicama produži to ukazuje na to da treba korigovati bebin položaj i da dojka treba biti dublje u bebinim ustima.
NAKON TRI ČETIRI DANA
- Primjeticete da nadolazi vise mlijeka koje će izgledati puno tanje u poredjenju sa kolostrumom. To je prelazna faza ka proizvodnji zrelog mlijeka. Dojke mogu postati veće i teže što može na početku biti neugodno, pa čak i bolno.Neke žene osjećaju otečenost, tvrdoću i bolnost u dojkama. Koža je napeta, crvena i topla. Ovo se dešava zbog povećanog priliva krvi i limfe u dojke. Ova otečenost dojki otežava protok mlijeka.
- Primjeticete da nadolazi vise mlijeka koje će izgledati puno tanje u poredjenju sa kolostrumom. To je prelazna faza ka proizvodnji zrelog mlijeka. Dojke mogu postati veće i teže što može na početku biti neugodno, pa čak i bolno.Neke žene osjećaju otečenost, tvrdoću i bolnost u dojkama. Koža je napeta, crvena i topla. Ovo se dešava zbog povećanog priliva krvi i limfe u dojke. Ova otečenost dojki otežava protok mlijeka.
- Najbolji način za olakšanje ovog stanja je što češće stavljanje bebe na dojku. Ako beba ne doji efikasno dobro je staviti tople obloge ili lagano izmasirati obje dojke par minuta prije podoja kako bi se dojke omekšale i olakšao bebi početak dojenja. Ponekad kada su dojke prepune mlijeka potrebno je prije dojenja isprazniti nešto mlijeka ručno ili pomoću pumpice kako bi se beba lakše postavila na dojku. Nekada je potrebno poslije dojenja isprazniti dojke da ne bi došlo do zastoja mlijeka.
- Srećom ovo je prolazna pojava.
- Mozda ćete biti zabrinuti da se radi o infekciji i da beba neće dobiti dovoljno mlijeka. Budite uvjereni da je ovo normalna pojava i da je ujedno i važna najava da su vaše dojke spremne za proizvodnju mlijeka. Takodje treba da znate da je ovo samo privremeno i početi će se smanjivati 24 sata nakon što se pojavilo.
- Postepeno će se količina mlijeka prilagoditi bebinim potrebama po sistemu ponude i potražnje. Što beba bude više dojila to će dojke proizvoditi više mlijeka. Ako smanjite broj podoja, smanjiće se proizvodnja mlijeka.
U PRVOJ I DRUGOJ SEDMICI
- Većina žena doji lezeći na boku.
- Za vrijeme prvih dana i sedmica dok mama i beba još uče vještinu i tehniku dojenja, potrebno je vrijeme i strpljenje.
- Važno je da oboje budu udobno namješteni i da beba bude pravilno postavljena na dojku. Ovo će spriječiti pojavu ragada i bolnih bradavica kod majke, a beba će izvući više mlijeka i na taj način stimulisati dojke na veću proizvodnju.
- Kada su mama i beba udobno smještene beba se nalazi na majčinim prsima, a bradavica je u visini bebinih usta. Treba vrhom bradavice dotaći bebine usne, sačekati da široko otvori usta i u tom momentu privući bebu dojci kako bi obuhvatila ustima bradavicu i dio areole.
- Ako je bebina brada na maminoj dojci, a nosić prislonjen na dojku vjerovatno je da je dojka duboko u bebinim ustima. Beba će svojim desnima prilikom sisanja vršiti pritisak na mliječne rezeorvare koji se nalaze iza areole i efikasno prazniti dojku.
- Ako beba nije dobro postavljena na dojku mama će osječati bol i nelagodnost, a beba neće pravilno sisati. U tom slucaju treba prekinuti dojenje tako sto čete staviti prst u ugao bebinih usta i pokušati ponovo.
- Neke bebe su u stanju da dobro doje odmah poslije poroda, dok je drugima potrebno više pomoći i prakse. Mama i beba će osjetiti napredak u tehnici dojenja već u prvim sedmicama poslije poroda.
- Vremenom će postavljanje na dojku postati jednostavno i automatsko.
- Kad je beba dobro postavljena na dojku može je efikasno isprazniti do kraja.
- Kada završi sa dojenjem beba obično zaspi ili sama pusti dojku, ako to nije slučaj treba joj ponuditi i drugu dojku. Naredni podoj počinjemo na dojci koja je bila druga. Na ovaj način beba ce dobivati zadnje mlijeko koje sadrži masnoće od koga napreduje i dobiva na težini. Visok sadržaj masti na kraju podoja izaziva osjećaj sitosti.
- Ako se bebi dozvoli da doji koliko želi, ona će uzeti idealnu kolicinu mlijeka za svoj optimalni rast.
- Bebi je potrbno noćno dojenje sve dok ne bude u stanju da tokom dana posiše količinu mlijeka koja joj je dovoljna. Dok dojite noću stvaraju se hormoni za opuštanje pa ćete nakon dojenja odmah zaspati.
- Krajem treće nedjelje uspostavlja se pravilan ritam dojenja.
Krajem 4 -6 sedmice beba obično prestaje da traži kasni noćni obrok, a neke nastave sa noćnim podojem tokom dužeg vremena. U ovom periodu broj podoja se obično smanji na šest do osam. SZO preporucuje isključivo dojenje prvih 6 mjeseci.
Reference:
La Leche League International
The Breastfeeding Answer Book
Adele Pillitteri
Maternal & Child Health Nursing
Prim. dr Mira Ademovic
Podrska – Promocija – Unapredjenje dojenja
Pripremila Nataša Mujagić, viša medicinska sestra