Kada ste saznali da ste trudni vjerovatno želite planirati i saznati šta se dešava iz sedmice u sedmicu sa vašom trudnoćom. Svakim danom imate sve više pitanja šta se dašava sa trudnoćom i kako postići da protekne kao „zdrava trudnoća“. Šta trebam jesti? Koje vježbe trebam raditi? Koje vrste prenatalnih testova trebam raditi? I sigurno još mnogo toga je što vas svakodnevno okupira.
Probati ćemo na jednostavan način približiti sve promjene koje se dešavaju u tri trimestra, koliko traja vaša trudnoća. Prvi trimestar koji obuhvata period do 15. sedmice trdunoće je u biti period rapidnih promjene za vas i vašu bebu. Vama se dešavaju promjene: osjetljivost grudi, umor, mučnina. Ovaj period je ispunjen i emocionalnim promjene a čemu smo na www.babywhynot.com ranije pisali.
Za vašu bebu,privi trimestar je period rapidnog rasta i razvoja. Počinje se razvijati mozak, kičmena moždina, drugi organi počinju da se fomiraju, srčani otkucaju su vizuelno vidljivi na UZV pregledu. Bebini prstići na nogama i rukama počinju da primaju određeni oblik. Ako ste u prvom trimestru, zakažite pregled kod svog ginekologa da bi započeli prenatalnu brigu za vas i vašu bebu. Idealno bi bilo zakazati prvi pregled dvije sedmice nakon što ste uradili test na trudnoću.
Predpostavlja se da ste već u periodu planiranja trudnoće počeli izbjegavati pušenje i alkohol i da koristite folnu kiselinu. Folnu kiselinu je potrebno početi koristiti 3 mjeseca prije planirane trudnoće, jer se smatra da joj je potrebno toliko da se akumulira u tijelu. Folna kiselina sprečava nastanak nekih anomalija,prije svega prevenira oštećenje neuralne cijevi kod embrija.
Vrijeme je da započnete razgovor sa partenrom o svim promjenama koje su pred vama i izazovima koji slijede. Vrijeme je da počnete da mislite na svoju prehranu,kako smo ranije pisali u trudnoći nećete jesti dva puta više nego dva puta bolje. Ako ste od ranije imali zdrava životne navike,samo ih nastavite slijediti.
Kod prvog pregleda , kada se utvrđuju mjesto trudnoće i njena dužina trajanja,osim ginekološkog pregleda i ultrazvučnog pregleda potrebano je uraditi i PAPA test ako isti nije rađen u skorije vrijeme. Ginekolog će vam dati savjete oko prehrane i da li neke životne navike treba mijenjati u trudnoći. Odrediti će se osnovni laboratorijski nalazi i porazgovarati o vitaminskoj nadopuni u trudnoći. Potrebno je odrediti i krvnu grupu sa Rh faktorom.
Dodatne laboratorijske pretrage mogu se razlikovati zavisno od zemlje gdje se rade i ustanove gdje obavljate pregled a sve na osnovu ranije usvojenih protokola pregleda koji mogu neznatno varirati u različitim zemljama.
U prvom trimestru ginekolog će vas upoznati sa kombiniranim probirom koji podrazumijeva procjenu fetalnog rizika za hromozopatije. Kombinirani probir označava procjenu ultrazvučnih biljega za hromozopatije i biohemijskog probira ( određivanje serumskih biljega PAPP-a i i free β-hcg).
Ultrazvučni biljezi za hromozopatije se procjenjuju na osnovu pravila FMF-Fetal Medicine Foundation a obuhvataju specifične pokazatelje: debljina nuhalnog nabora, prisutnost nosne kosti, dvije umbilikalne arterije, procjenu protoka kroz duktus venozus, prisutnost trikuspidalne regrugitacije. Ako su ovi biljezi pozitivni,potrebna je kariotipizacija ili analiza fetalnih hromozoma, o čemu ćemo u narednim textovima više pisati.
Kod prvog pregleda,a i svakog narednog, izmjeriti će se krvni pritisak i tjelesna težina.