Menstruacijski ciklus obuhvaća fiziološke promjene u organizmu žene koje se ponavljaju u pravilnim ritmičkim intervalima, a rezultiraju pojavom mjesečnice, menstruacijskog krvarenja krajem ciklusa ili eventualno nastupanjem trudnoće. U idealnim uvjetima menstruacijski ciklus traje 28 ± 3 dana, računajući od 1. dana posljednjeg do 1. dana slijedećeg menstruacijskog krvarenja.
Prva polovina menstruacijskog ciklusa se naziva folikularna faza i može biti različite dužine. Promjene koje nastupaju tokom folikularne faze prije svega obuhvaćaju pravilan razvitak vodećeg ili dominantnog folikula – mjehurića s jajnom stanicom, i izrazito su ovisne o razini hormona estrogena.
Ovulacija označava pucanje vodećeg folikula i oslobađanje jajašca. Ovo je najplodniji trenutak u jednom menstruacijskom ciklusu koji nastupa u prosjeku 14. dana ciklusa, ali se može javiti i ranije i kasnije.
Druga polovina menstruacijskog ciklusa se naziva lutealna faza i prilično je konstantne dužine od 12 – 14 dana. Tokom ove faze iz folikula u kojem je bila jajna stanica nastaje žuto tijelo ili korpus luteum, po čemu se ovo razdoblje i naziva.
Fiziološka odstupanja dužine ciklusa počivaju prije svega na varijacijama u dužini folikularne faze, a kreću se u rasponu od 24 – 35 dana. Velike su individualne razlike ne samo u dužini ciklusa, nego i u intenzitetu menstruacijskog krvarenja.
Oscilacije su posebno izražene u vrijeme pojave menarhe, prve menstruacije, kao i u vrijeme prije pojave menopauze, zadnje menstruacije. Amenoreja, izostanak menstruacije prije svega je vezan uz nastanak trudnoće, iako postoje i drugi uzroci.
Svaki izostanak menstruacije (amenoreja) kod žena fertilne dobi predstavlja potencijalnu trudnoću, dok ginekolog ne potvrdi da se radi o drugim uzrocima.
Prilikom posjete ginekologu obično prvo pitanje je kada je bio datum zadnjeg menstruacijskog krvarenja? Da bi se mogao tačno dati odgovor na to pitanje( a to je obično datum PRVOG dana predhodnog krvarenja) potrebno je voditi „kalendar menstruacije“. Današnji „smartphoni“ dosta olakšavaju memorisanje tačnog datuma , što većina žena ili zaboravi ili ne smatra tako bitnim a prilikom posjete ginekologu predstavlja jedan od važnih podataka.