Nakon što vam je ginekolog u ordinaciji obavio ginekološki pregled i Papa bris važno je znati šta možemo očekivati kada dobijemo rezultat nalaza.
Nakon uzimanja Papa brisa nemate nikakvih posebnih restrikcija. Vaš ginekolog je zavisno od tehnike uzimanje (likvidni ili konvencionalni Papa test) poslao uzorak na analizu u laboratoriju.
Likvidni Papa bris se uzima u posebnoj poudi sa tekućinom dok se konvencionalni Papa bris prenosi na stakalce , zatim boji i posmatra pod mikroskopom nakon bojenja. Ćelije se analiziraju i daje se ocjena da li su normalnog izgleda ili su prekanceroznog tipa.
Likvidni Papa bris je sličan klasičnom, ne zahtijeva razmaz na predmetnom stakalcu, uzorak se zajedno sa metlicom stavlja u bočicu sa otopinom za transport koja štiti stanice. Tim postupkom stanice se postepeno otpuštaju sa metlice u tekućinu i ostaju u izvornom obliku, odnosno ne dolazi do skvrčavanja stanica usljed dehidracije stanica prilikom alkoholong fiksiranja koo što je slučaj kod klasičnog Papa brisa.
Papa bris može alarmirati vašeg ginekologa da se radi o sumnjivim ćelijama koje su neophodne za daljnu analizu. Tokom razgovara sa ginekologom oko rezultata Papa testa jako je važno razumjeti terminologiju. Ako su pronađene normalne ćelije, rezultat vašeg Papa testa je nagativan. Ne trebate nikakav daljni tretman ili testiranje do sljedećeg ginekološkog pregleda koji će ginekolog predložiti na osnovu smjernica i protokola pregleda za svaku dobnu skupinu.
Ako su pronađene ćelije koje zahjtejvaju daljnu dijagnostiku i tretman tokom razgovara sa ginekologom čuti ćete sljedeću terminologiju:
(ASCUS) engl Atypical squamous cells of undetermined significance.
Ako Vam je gineklog rekao da na rezultatu imate ASCUS radi se o blago abnormalnim skvamoznim ćelijama ali promjene i dalje ne daju jasnu sliku da li se radi o prekanceroznim ćelijama.
Ako je uzet likvidni Papa test ,ginekolog uzorak može poslati na reanalizu da se utvrdi postojanje HPV (engl Human papilloma virus) i eventualna tipizacija virusa na one tipove koji su zaduženi za nastajanje prekanceroznih promjena. Ako je prisutan visokorizični tip virusa uz prisutnost promjenjenih ćelija, potrebna je daljna dijagnostika.
SIL engl (Squamous intraepithelial lesion) ovaj se termin koristi za oznaku ćelija koje mogu biti prekancerozne na nalazu. Ako su promjene lowSIL to znači da oblik i karakteristika ćelija izgledaju kao prekancerozne ali su godinama daleko da postanu karcinom. Ako se radi o promjenama highSIL šansa da se navedene promjene pretvore u karcinom je velika, potrebna je dodatna dijagnostika.
Squamous cell cancer or adenocarcinoma cells – ako su pronađene ove ćelije na Papa brisu, citolog ili patolog je gotovo siguran da se radi a karcinomu.
Ako je rezultat testa pozitivan, ginekolog će zahtijevati kolposkopiju i eventualno biopsiju sa svih promjena koje su sumnjive.
Promjene koje se otkriju rano lako je liječiti i vrlo jednostavno.Tačnost Papa testa je oko 75 – 80%, u kombinaciji s drugim metodama (kolposkopija i histologija) tačnost raste do 95%.
Analiza Papa brisa vrši se po Bethesda sistemu klasifikacije koja je donijela određene izmjene u analizi citoloških promjena od ranije podjele Papa nalaza na grupe.
Mr.sci.dr Mersiha Bašić-Muharemović
Specijaista ginekologije i akušerstva