U svakom životnom dobu priprema i odlazak ginekologu je nešto što nam pobuđuje mnoga pitanja i nedoumice. Poseban dio bi mogli odvojiti i pisati o tome da je ginekološki pregled praćen osjećajem nalagode i stida, zato uvijek nastojim prije pregleda obaviti detaljan razgovor, objasniti šta ćemo raditi i zbog čega je to neophodno i prije svega opustiti pacijenticu. Prvi odlazak ginekologu je nešto što najmanje treba da ostane u sjećanju kao „ bolan pregled“ sa osjećajem nelagode. Od prvog pregleda i poimanja svog reproduktivng zdravlja ovisiti će i svaki naredni dolazak ginekologu i briga za naše tijelo.
Što ste više opušteni osjećati ćete se ugodnije prilikom pregleda- i mentalno i psihički.
Jedno od čestih pitanje je kada se javiti na prvi pregled ? Na prvi pregled se treba javiti ako planirate stupiti u sexualne odnose ili ste već spolno aktivni, u slučaju da planirate porodicu ili jednostavno želite savjet o kontracepciji. Postoje također neke posebne situacije kada treba planirati posjetu ginekologu : ako imate 16 godina a još uvijek se nije pojavilo menstrulano krvarenje, ako imate bol prilikom menstruacije ili je izostalo mjesečno krvarenje, ako imate neuobičajan iscjedak iz vagine, peckanje, svrbež u predjelu vagine i labija, ako ste primjetili mjehuriće i bradavice u predjelu spolovila a bez obzira da li ste spolno aktivni ili ne. Široka je lista razloga kada se javiti na pregled, obaveznim pregledima podliježu i dame u menopauzi ( periodu prestanka menstraulnog krvarenja).
Šta trebate uraditi prije ginekološkog pregleda? Kod kuće satavite listu pitanja koja želite da saznate i bilo što što je nejasno ( pogotovu ako prvi put stupate u sexualni odnos). Normalno je osjećati se nervozno prije dolaska tako da je najbolje biti organiziran.
Ako je moguće planirati pregled, idealno bi bilo u prvom dijelu menstrualnog ciklusa. Normalno se istuširajte bez ispiranja intimnog područje nekim gelovima ili mazanje kremom. Ako ste već spolno aktivni 24 h prije pregleda nije dozvoljeno imati odnos.
Radi osjećaja ugodnosti najbolje bi bilo obući haljinu i nešto što će vam lako biti skinuti a da se ujedno osjećate ugodno prilikom prelaska do ginekološke stolice. Možete zatražiti i mantil koji obično svaka ordinacija ima za tu svrhu. Ako imate neku medicinsku dokumentaciju od ranije, ponesite jer će uzimanje podataka trajati kraće i ginekolog će moći da uporedi trenutno stanje sa ranijom medicinskom historijom.
Razgovor obično traje cc 20 minuta, prvi i najvažniji dio pregleda kada se dobivaju osnovni medicisnki podaci, pacijentica se opušta posebno ako ima strah od pregleda. U slučaju da ste spolno aktivni pregled nakon razgovora započinje na ginekološkoj stolici kada uz pomoće spekuluma ( ginekološkog pomagala za širenje zidova vagine kako bi se mogla vidjeti unutrašnjost i prikazati vrat maternice. Postoje različite vrste spekuluma, meni su se najugodnije za pacijenticu( kod rutinskog pregleda) pokazali silikonski jer ne stvaraju veliki pritisak na zidove vagine i ne stvaraju osjećaj hladnoće i „ dodira metala“.
Zavisno od anamnestičkih podataka, može se uzeti PAPA test što traje kratko i nije bolno a utvrđujemo promjene vrata maternice ( sa ciljem otkrivanja ranog raka vrata maternice) kao i neke uzročnike infekcije iako nije siguran pokazatelj jer se radi o citološkoj proceduri.
Nakon toga slijedi palpacijski pregled koji ginekolog izvodi uz pomoć ruke kada treba obratiti pažnju na svaku eventualnu bolnost prilikom pregled i pokazati bolno mjesto.
Ponovno napominjem da je jako važno da ste već u ovoj fazi opušteni, svako stezanje mišića male zdjelice izaziva osjećaj bola i otežava pregled koji nije inače bolan.
Na kraju ide pregled ultrazvukom ( vaginalnom sondom) kada se pregleda mala zdjelica, maternica i jajnici. Na kraju se oblačite i ponovno ide razgovor sa ginekologom kada vam eventualno preporučuje neku terapiju( liječenje) ili daljnje pretrage. Ako je sve u redu ,za rezultate PAPA testa sačekate nekoliko dana i donesemo zajedno odluka kada je sljedeća kontrola.
Kod djevojaka koje nisu imale spolni odnos odlučuje se da li je pregled na ginekološkoj stolici neophodan ili ne. Djevojke koje nisu imale spolni odnos ne mogu se pregledati preko vagine , može se samo pogledati izgled vanjskog spolovila ( vizuelno) i himen. Ultrazvučni pregled se ne može obaviti preko vagine, radi se preko stomaka ili rektalno ( što uvijek treba nastojati izbjeći i dati prednost preko stomaka pregledu. Ako se ultrazvuk radi preko stomaka, potrebno je doći na pregled pripremljen ( pola sata prije dolaska popiti što više tečnosti iako ovaj pregled može da bude neuspješan pogotovu ako se gleda preko debljeg trbušnog zida što otežava prikaz jajnika i maternice.
Moram posebno da naglasim, prvi dolazak ginekologu ne mora prije svega biti pregled, pogotovu ako se radi o jako mladoj djevojci koja ima neke nedoumice i nije sigurna da li uopšte treba se javiti ginekologu. Nekada je razgovor dovoljan da se upozna sa ginekologom, razmotre opcije pregleda i da se upozna sa svojim reproduktivnim zdravljem i sljedećoj posjeti.
Prije planiranog prvog spolnog odnosa obavezno razgovarajte sa ginekologom i budite otvoreni jer samo tako možete dobiti jedine relevantne informacije i zaštiti se od neželjenih posljedica neinformiranosti.
Ni jedan google pretraživač ne može zamijeniti razgovor sa expertom.
Mr.sci.dr Mersiha Bašić- Muharemović
Specijalista ginekologije i akušerstva
Baby,Why Not ? ginekološka ordinacija