Vjerovatno svaki roditelj sanja da ima inteligentno dijete i često smo izloženi mnogobrojnim informacijama i studijama kako podstaći dječiju inteligenciju. Duži niz godina priča se o efektu Mozartove muzike na razvoj bebinog mozga. Moguće je pronaći textove i studije koje to i opovrgavaju ali kako god, dopada nam se sama ideje da klasična muzika ima dobrobit na razvoj bebe.
Sve je krenulo davne 1993. godine kada je grupa naučnika sa Kalifornia Univerziteta u Irvinu izučavala učinak Mozartove sonate na studente prije ispita. Studija je pokazala da su bolje rezultate imali studenti koji su slušali klasičnu muziku od druge grupa koja je slušala drugi tip muzike ili uopšte nije bila izložena muzici. Navedena studija je ponovljena 1995.godine i od tada je „Mozart efekt“ jako popularan posebno tokom trudnoće.
Postoje istraživanja koja dokazuju da bebe prepoznaju muziku koju su slušale dok su bile u maternici i da se bebe u stomaku pomjeraju i dišu u skladu sa muzikom. Sve navedeno je vrlo diskutabilno ali kakvo god mišljenje imali o tome, puštanje muzike fetusu tokom trudnoće ne može imati štetne efekte ako muzika nije glasna i ako je puštate sat vremena dnevno. Nako što su bebe rođene, prepoznavanje ove vrste muzike im pomaže da se opuste, bolje utonu u san, pogotovu ako slušaju muziku još u kolijevci. Klasična muzika ima pozitivan utjecaj na cjelokupno mentalno zdravlje.
Vjerovali ili ne u prednosti klasične muzike u trudnoći i kod novorođenčadi ne zaboravite na važna upozorenja: nije neophodno stavljati slušalice na stomak, fetus se nalazi u amnionskoj tekućini koja ima mogučnost jasnog sprovođenja zvuka bez dodatnog glasnog pojačavanja zvuka i stavljanja slušalica na stomak. Jačina zvuka bi trebala biti ispod 50 decibela. Ako niste sigurni koja je to jačina, poslušajte zvuk mašine za pranje veša koja ima zvuk jačine 50- 70 decibela. Sada prilagodite jačinu zvuka koja je tiša od zvuka veš mašine i uživajte u Mozartovim ili Bachovim sonatama.
Ako se držite ovih važnih pravila, muzika ne može naškoditi bebi, beba može uživati sa mamom i kasnije možda postati ljubitelj/ljica klasične muzike.