- Vodite zdrav život tokom trudnoće
Ako ste trudni i ako planirate trudnoću,podrazumijeva se da ste prestali sa pušenjem, konzumiranjem alkohola i da izbjegavate prostorije u kojima se puši.
- Uzimajte prenatalne vitamine
Čak i ako pokušavate ostvariti trudnoću,dobro je početi uzimati prenatalne vitamine. Neuralna cijev vaše bebe,koja postaje mozak i kičmena moždina, razvija se u prvom trimestru trudnoće, zato je za vas važno uzimati esencijalne nutritijente poput folne kiseline,željeza i kalcija. Prenatalni vitamini su dostupni u slobodnoj prodaji a najbolje se posavjetovati sa vašim ginekologom prije planirane trudnoće. Uzimaju se obično uvečer sa laganm obrokom.
- Vježbajte,vježbajte i vježbajte
Ostati aktivna tokom trudnoće je vrlo važno za opće zdravlje i može vam pomoći reducirati stres ,poboljšati cirkulaciju,popraviti raspoloženje i poboljšati san. Radite trudničke vježbe na časovima ili kući ili šetajte najmanje 20 minuta dnevno svakog dana. Pilates, Yoga, plivanje, hodanje su jako dobre aktivnosti za većinu trudnica, sve naravno provjerite sa vašim ljekarom prije nego krenete sa aktivnostima. Cilje je postići pola sata vježbanja svakog dana, slušati svoje tijelo kako odgovara na aktivnosti i naravno ne pretjerivati ni u čemu.
- Napišite plan poroda
Želite li prisustvo partnera na porodu? Epiduralnu anesteziju? Porod u vodi?
Napišite vaše želje na papir i podijelite onima koje želite uključiti u vaš plan poroda. Prema American Pregnancy Association vaš plan poroda bi trebao sadržavati: Koju osobu želite da prisustvuje porodu? Možda suprug ili Doula? Da li želite korištenje lijekova na porodu ( uključujući i epiduralnu anesteziju) ? Koju muziku želite slušati ili se želite fokusirati samo na porod? Koje pozicije preferirate tokom poroda? Koju odjeću želite da nosite?(naravno u skladu sa pravilima porodilišta gdje se porađate), Šta raditi ako se pojave komplikacije?
- Educirajte se tokom trudnoće,
Informišite se o svim promjena kojima je izloženo vaše tijelo tokom 9 mjeseci. Čak i ako niste trudni sa prvom bebom, prijavite se na trudničke časove koje vode stručnjaci iz svoje oblasti ( obučene medicinske sestre-babice i specijalisti ginekologije), to će vam pomoći da se lakše pripremite za vrijeme poroda. Stavovi se mijenjaju, mnoge stvari se zaborave, dosta toga se promijenilo od vaše predhodne trudnoće. Sada je i vrijeme da „prođete“ kroz madicinsku istorije vaše porodice. Razgovarajte sa vašim ginekologom o eventualnim problemima u predhodnoj trudnoći i informišite ga o komplikacijama koje su imali vaši najbliži.
- Radite Kegelove vježbe. Možete ih radite dok stojite u redu u supermarketu, u autu, dok sjedite za radnim stolom. Niko neće ni primjetitiJ. Kegelove vježbe pomažu jačanju mišića dna male zdjelice, koji podupiru vaš mokraćni mjehur, crijeva i uterus. Ako ih izvodite pravilno, olakšati će vam porod i prevenirati komplikacije sa inkontinencijom.
- Kontrolišite koliko kilograma dobivate u trudnoći
Poznato vam je da previše kilograma koje ste dobili u trudnoći otežava proces vraćanja u formu nakon poroda, a što je najstrašnije ne godi ni bebi. Isto tako premalo kilograma ukazuje na probleme sa bebinim razvojem i može izazvati rani porod. Postavljene su nove smjernice za zdravo dobivanje na težini tokom trudnoće a na osnovu BMI (body mass index) prije trudnoće. Prema tabelama normalno dobivanje na težini je 11 Kg na tjelesnu težinu prije trudnoće.
- Vrijeme je za kupovinu novih cipela!!!
Konačno imate izgovor za kupovinu još jednog para cipela. Kako stomak bude rastao i vaša stopala će osjećati promjene. Važno je nositi udobnu obuću. Dosta mama navodi da tokom trudnoće trebaju jedan broj više nego ranije, obično tako ostane i nakon trudnoće.
- Razmislite o Spa tretmanu.
Trudnoća je definitvno razdobje kada treba da ugodite sebi. Dosta stvari koje ste prakticirali ranije treba prilagoditi na novo stanje. Boravak u sauni reducirajte na 10-20 minuta da bi izbjegli pregrijavanje. Također esencijalna ulja mogu izazvati uterine kontrakcije, posebno tokom prvog i drugog trimestra. Savjetujte se sa vašim terapeutom koja ulja su sigurna tokom trudnoće Na spornoj listi se nalazi ulje ruzmarina, žalfije i drvo smreke. Posjećujte spa centre koji imaju terapeute koji su obučeni za trudničke masaže.
- Jedite folate i hranu bogatu vlaknima
Važno je piti 8-10 čaša vode tokom dana, trebalo bi da imate 5-6 manjih dobro izbalansiranih obroka sa raznovrsnom hranom. O važnosti folata u trudnoći smo pisali ranije i dali primjere zdrave izbalansirane prehrane u trudnoći. Reducirajte kofein u trudnoći. Prirodni šećeri u voću kao npr. u bananama i jabukama mogu na brzinu podići novo energije.
- Jedite ribu
Istraživanja na 12.000 djece su pokazala da mame koje su konzumirale ribu tokom trudnoće imaju viši IQ , bolje motorne i komunikacijske vještine od djece čije mame nisu jele ribu tokom trudnoće. Naučnici kažu da je riba bogata Omega 3-masnim kiselinama koje su važne za razvoj bebinog mozga. Važno upozorenje:neke vrste ribe sadrže živu zato pazite koju ribu konzumirate. Sugurno je prema FDA konzumirati 340 grama ribe tokom jedne sedmice. Izbjegavajte jesti ajkulu, skušu, sabljarku koje su jako bogate živom.
- Tokom ljetnih mjeseci koristite kreme sa visokim zaštitnim faktorom.
Tokom trudnoće koža je jako osjetljiva na sunčeve zrake. Koristite kreme sa zaštitinim faktorom 30 ( najmanje). Mnogi brendovi imaju ponudu krema koje ne sadrže štetne hemikalije. Dugotrajno izlaganje sunčevim zrakama radi postizanja tamnog tena može naštetiti vašoj bebi. Zato oprezno sa sunčanjem.
- Putujte sigurno.
Na www.babywhynot.com možet pronaći sve o Babymoon i kada ga je najbolje prakticirati . Ako se vozite autom ne zaboravite na sigurnosni pojas koji se mora prilagoditi tokom trudnoće. Tokom vožnje avionom pazite da ostanete hidrirani i svakih pola sata prošetajte da prevenirate rizik od tromboze.
- Ponekad sebi ugodite sa „sitnim grijesima“, slatkiši mogu biti zdravi bez puno kalorija. Ponuda je raznovrsna, samo pazite da ne pretjerateJ
- Kada treba potražiti doktora?
U slučaju bilo kakvog iznenadnog bola u stomaku, ako su se javile kontrakcije svakih 20 minuta, iznenadne vrtoglavice i smetnje sa vidom, pojave otežanog disanja, ubrzanog rada srca, neprekidnog povraćanja i mučnine, problema sa hodanjem ( otečeni zglobovi i stopala), ako ne osjećate pokrete bebe.
- Ugodite sebi
Ako mislite da ste sada zauzeti za to, jednom kada stigne beba shvatiti će te koliko malo vremena imate za sebe. Spavajte najmanje 8 h, odmorite tokom dana. Vrijeme nakon ručka provedite na manikuri, druženju sa prijateljicama koje vas mogu relaxirati i opustiti da se mentalno možete povezati sa bebom.