Da li ljubav boli? (HPV infekcija)

HPV(engl. Human Papillomavirus) je najčešće prenosiva sexualna infekcija. Ljudski papilomavirusi pripadaju porodici Papovaviridae i rodu Papillomavirus.  Danas je poznato oko 200 različitih tipova tog virusa , a oko 40 ih zahvata spolni sistem.  Svaka osoba koja je imala kontakt sa partnerom koji je inficiran ovim virusom može potencijalno imati infekciju HPV-om.  To se odnosi i na muškarce i žene koji infekciju mogu dalje prenijeti na svoje spolne partnere a da i ne znaju da imaju infekciju. Na žalost većina ljudi koji su inficirani ovim virusom i ne zna da su potencijalni prenosioci infekcije. Virus živi u stanicama kože i sluznice i obično ne izaziva simptome. Kod nekih će se javiti kondilomi ( spolne bradavice) ili promjene na grliću( vratu) maternice, vanjskom spolovilu ili anusu. Kondilomi se obično prezentiraju kao mekane, vlažne, uzdignute bradavice, ravne ili papilomatozne tvorbe, ružičaste do crvene boje. Mogu se pojaviti nekoliko sedmica ili mjeseci nakon kontakta sa inficiranom osobom, ili se ne moraju pojaviti uopšte. HPV virus je dokazan na prstima ili noktima  osobe sa genitanim bradavicama.

Faktori rizika za nastanak infekcije:

  1. Broj sexaulnih partnera. Što više imate sexualnih partnera veća je vjerovatnoća da čete dobiti HPV infekciju. Također sex sa partnerom koji je sam ranije imao više sexualnih partnera povećava rizik od prijenosa infekcije.
  2. Mlađa životna dob ( do 25 godina)
  3. Pušenje cigareta (Žene koje puše imaju i niži nivo antioksidanasa. Istraživanja pokazuju 66% manju razinu beta karotena u žena s rakom cerviksa koje puše. Otuda je prestanak pušenja neophodan najkasnije prilikom pojave abnormalnosti epitela u PAPA testu.)
  4. Dugotrajna upotreba oralnih kontraceptiva
  5. Imunosupresivna terapija
  6. Druge spolno prenosive infekcije ( klamidja, virus herpes simplex tip2)

Da li HPV virus može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme?

U većini slučajeva HPV infekcija spontano prolazi. Ako se virus naseli u genom domaćina uzrokuje promjene : genitalne bradavice, rak grlića( vrata) maternice, penisa, analne regije. Može izazvati rak grla, uključujući bazu jezika i tonzila ( orofaringelani karcinom).

Kako se može zaštitti od HPV infekcije i problema koje ona izaziva?

  1. Postoje vakcine protiv HPV virusa. Prema poslijednjim studijama sigurne su i efikasne ako se daju tačno određenim grupama. Preporuka je da se vakcinišu djevojčice i dječaci u dobi izmđu 11 i 12 godina sa dvije doze a u svrhu zaštite od karcinoma uzrokovanim HPV infekcijom. Za više informacija o vakcini posjetite https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/hpv/public/index.html
  2. Rutinski skrining za žene u dobi od 21-65 godina može prevenirati karcinom grlića meternice.
  3. Korištenje latex kondoma prilikom sexa može smanjiti rizik od HPV infekcije ali treba imati na umu da nije sigurna zaštita.
  4. Rizično spolno ponašanje svesti na minimum

Ne postoji tačno određena preporuka kako se zaštiti od infekcije HPV-om. Oko 79 miliona Amerikanaca je inficirano HPV-om. Smatra se da ima 14 miliona novoinficiranih svake godine. HPV je toliko raširen da se smatra da će gotova svaka osoba sexualno aktivna barem jednom u životu imati infekciju HPV-om ako ranije nije vakcinisana.

Reference:

  1. D. Karelović i suradnici ; Infekcije u ginekologiji i perinatologiji; Medicinska naklada, Zagreb 2012. 
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hpv-infection/symptoms-causes/syc-20351596
  3. https://www.cdc.gov/std/hpv/stdfact-hpv.htm