Iako imate devet mjeseci da se naviknete na ideju da ćete postati roditelji, ostati sam sa novorođenčetom prvi put, uvijek izgleda kao šok, posebno ako je u pitanju vaša prva beba.
Za vrijeme trudnoće partneri počinju da razmišljaju o trećoj osobi koja dolazi u porodicu, ali prije nego što se to desi teško je zamisliti kako će to stvarno izgledati.
Izlazak iz porodilišta i dolazak kući sa novorođenčetom je vrlo uzbudljiv događaj, ali kad ostanete sami sa bebom osjećaćete se nervozno i nesigurno.
Dolazak bebe u vašu porodicu donosi velike promjene koje teško možete zamisliti. Nije važno koliko ste knjiga ili web stranica o njezi djeteta pročitali ili pregledali, ništa vas ne može dovoljno pripremiti za prve sedmice i mjesece poslije rođenja vaše bebe.
Mnogi parovi imaju nerealna očekivanja i misle da dolazak bebe neće uticati na njihov način života i da će sve biti kao i prije. Nesklad između očekivanja i realnosti često dovodi do stresa i osjećaja nesigurnosti. Potrebno je vrijeme da se naviknete na prisustvo još jednog ljudskog bića u porodici koje zahtijeva mnogo vremena i pažnje.
Većina budućih roditelja misli da bebe samo jedu i dosta vremena spavaju.
Ali u stvarnosti spavanje ne traje dugo, a dojenje ili pripremanje hrane, mjenjanje pelena i odjeće, kupanje, maženje i igranje sa vašom bebom zahtijeva cijeli dan i veći dio noći.
Vi ćete se odjednom pitati gdje je nestalo vaše vrijeme.
Nemate više slobodnog vremena za sebe, da se odmorite i opustite ili da pročitate dobru knjigu. Primjetićete da umjesto toga pokušavate da završite sve neophodne poslove prije nego što se beba ponovo probudi. Ne čudite se što ćete biti iscrpljeni. Jedan od glavnih uzroka iscrpljenosti je nedostatak sna. Ovo je naročito izraženo u prvim sedmicama bebinog života, ali može biti prisutno bez obzira na starost djeteta. Pokušajte da odspavate ili se odmorite bar jednom u toku dana. Dobar noćni san može promjeniti vašu sposobnost da se nosite sa dnevnim obavezama.
Ovo će vremenom postati lakše, jer većina beba do starosti od 3 mjeseca počne spavati do 5 sati u toku noći. Do starosti od 6 mjeseci mnoga djeca spavaju cijelu noć.
Važno je uključiti partnera u brigu o novorođenčetu. Što više budete djelili poslove, više ćete uživati u vašem djetetu i imaćete više vremena da se upoznate sa bebom i da se naviknete na promjene u vašem životu.
Vaš partner može pomoći oko kupanja, mjenjanja pelena i presvlačenja. On može biti nervozan i nesiguran u svoju vještinu, ali mu treba vremena i ohrabrenja.
Pomoć u kući i kućnim poslovima će ispočetka zahtijevati cijeli dan i ako je vaš partner na poslu, može vam pomoći vaša majka, neko od porodice ili bliska prijateljica. Prihvatite svaku pomoć koju vam ponude.
Vi ne morate biti savršeni da biste bili dobri roditelji, a nije realno da očekujete od svog djeteta da bude savršeno. Zapamtite da vi i vaš partner najbolje poznajete svoju bebu i da volite svoje dijete više nego što iko drugi može. Vi najbolje znate šta je dobro za vaše dijete i vašu porodicu. Svaki roditelj i svako dijete je jedinstveno, tako da ne postoji jedan pravi odgovor za svaku situaciju.
Brzo ćete naučiti stvari koje trebate da znate da biste se dobro brinuli o vašoj bebi. Vremenom ćete postati sigurni u svoju sposobnost da prepoznate i odgovorite na bebine potrebe i to ćete činiti sa lakoćom i ponosom.
Uživajte u radosti koju je vaša beba donijela u vaš život i ne dozvolite da brige nadvladaju vašu sreću. Novorođenački dani, kao i prva bebina godina prođu veoma brzo zato usporite i uživajte u njima. U godinama koje dolaze naučićete mnogo o roditeljstvu, odgovornosti, povezanosti, ljubavi i osjećajima za koje niste ni slutili da postoje.
VMS Nataša Mujagić